work life balance

Home office i work-life balance – to da się połączyć!

Home office to termin, który w ostatnich latach rozpowszechnił się wśród Polaków. Coraz więcej pracodawców zaczyna dopuszczać taki model pracy w swoich firmach, widząc, że jest to wygodne rozwiązanie dla pracowników. Mimo komfortu, z jakim się wiąże, home office potrafi także nas zmęczyć i doprowadzić do zachwiania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Co zrobić, by zagwarantować sobie odpowiedni balans?

Work-life balance – co to jest?

Przez anglojęzyczny termin work-life balance rozumie się zachowanie równowagi pomiędzy pracą a tym, co robimy poza nią. Oznacza to brak przenoszenia obowiązków z pracy na życie osobiste – po pracy zajmujemy się domem, rodziną, pasjami, relaksem. Innymi słowy, całe nasze życie nie podlega pracy, jest ona jedynie jednym z jego aspektów. Kiedy kończy się nasz czas pracy, potrafimy odsunąć od siebie kwestie związane z zajmowanym przez nas stanowiskiem i przejść do innych części naszego życia.

Wady i zalety pracy z domu

Praca w domu stwarza nam wygodną przestrzeń do wykonywania obowiązków zawodowych. Możemy siedzieć przy naszym dopasowanym biurku, popijać z ulubionego kubka zaparzoną we własnym ekspresie kawę i puszczać sobie ulubioną muzykę w tle, nie przeszkadzając przy tym współpracownikom. Praca z domu pozwala na lepsze dopasowanie swojego miejsca pracy pod kątem naszych potrzeb i preferencji. Nie mamy również do pokonania długiej drogi z jednego końca zakorkowanego miasta na drugi – naszym największym wyzwaniem jest po prostu wstanie z łóżka. Zazwyczaj ubieramy się też wygodniej, mniej czasu poświęcamy na szykowanie się i poprawianie wyglądu, co pozwala nam na lepsze wyspanie się i wstanie z rana bez zbędnego pośpiechu.
Home office ma jednak również swoje cienie. Brak regularnego kontaktu ze współpracownikami może okazać się dla nas po pewnym czasie męczący, a siedzenie w pokoju z komputerem zwyczajnie monotonne i pozbawione czegokolwiek, co mogłoby wprowadzić element ożywienia. Ciągłe korzystanie z monitora i siedzenie za biurkiem prowadzi z kolei do odczuwania dyskomfortu, bólu pleców i pieczenia oczu. Pojawia się również aspekt trudniejszego rozdziału pracy od reszty życia i przeciągania godzin pracy – w efekcie kończymy przyklejeni do biurka do późnego wieczora, podczas gdy pracując w firmie, na pewno odeszlibyśmy od komputera punktualnie o godzinie, gdy kończy się nasza zmiana.

Zasady work-life balance, których warto się trzymać

Przestrzeganie work-life balance nie jest wcale aż takie trudne. Najważniejszym jest zrozumienie, że praca nie stanowi całego naszego życia. Niektóre wyzwania i obowiązki są tak zajmujące, że zdarzy nam się o nich myśleć podczas czasu wolnego, a czasami faktycznie musimy usiąść po godzinach do ważnego projektu, ale powinniśmy na co dzień dbać o balans i interesować się również pozostałymi sferami życia.
Warto skupiać się na wykonywanych zadaniach w pracy i być efektywnym. Odpowiednie rozplanowanie zadań do zrobienia, rozdzielenie ich między innych, jeśli mamy taką możliwość, i ocenienie, ile możemy sami zrobić, biorąc pod uwagę nasze możliwości, to doskonały sposób na zoptymalizowanie działania. Nie nakładajmy na siebie zbyt dużej liczby obowiązków i presji, bo nigdy nie będziemy mogli uwolnić się od poczucia, że trzeba pracować więcej i więcej.
Zastanówmy się także, co jest dla nas najważniejsze. Czy na pewno poświęcamy tym częściom naszego życia dostatecznie dużo czasu? Nie zapominajmy o swoich hobby, ulubionych rozrywkach i utrzymywaniu kontaktów z rodziną i znajomymi. Planujmy różne aktywności w wolnym czasie, by odpocząć i naładować się pozytywną energią.