wiosenna alergia

Jak sobie radzić z wiosenną alergią?

Alergia wiosenna, choroba cywilizacji
Już w lutym zaczyna pylić leszczyna, w marcu brzoza, dąb, topola i jesion, w następnych miesiącach trawy. Tak rozpoczyna się koszmar alergików, którym tylko zima przynosi chwile wytchnienia.

Alergia, czym jest, objawy

Alergia, inaczej uczulenie lub nadwrażliwość, jest reakcją tkanek na obecność w organizmie substancji zwanych alergenami. Reakcja ta ma podłoże immunologoczne i związane z powstawaniem przeciwciał. Alergia może dawać szereg objawów od łagodnych, aż po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Oto kilka najczęściej występujących objawów:

  • katar
  • opuchnięcie i łzawienie oczu
  • zaczerwienienie skóry i wysypka
  • uczucie duszności

Rodzaje alergii

Reakcje alergiczne mogą być powodowane przez wiele czynników. Tych czynników jest tak wiele, że nie sposób ich uniknąć, ponieważ są wszędzie. Ze względu na sposób kontaktu z alergenem, rozróżniamy 4 podstawowe typy alergii.

  • pokarmowa
    reakcja alergiczna występuje na skutek spożycia pokarmu.
  • kontaktowa
    jest wynikiem bezpośredniego kontaktu skóry z substancją uczulającą.
  • wziewna
    powstaje w wyniku wdychania alergenów znajdujących się w powietrzu.
  • uczulenie na jad
    wywołane jest ukąszeniem jadowitych zwierząt lub owadów.

Alergia wiosenna – objawy

Alergia wiosenna jest jednocześnie alergią sezonową i rozpoczyna się już w lutym, wraz z rozpoczęciem kwitnienia leszczyny. Wiosną uczulają przede wszystkim alergeny wziewne, wdychane do organizmu przez układ oddechowy. Głównymi objawami są:

  • nieżyt nosa
    katar sienny charakteryzuje się dużą wodnistością wydzieliny,
  • swędzeniem nosa i częstym kichaniem połączonym w serie.
  • kaszel
    gwałtowne napady, z towarzyszeniem duszności, świszczącego oddechu i uczuciem ucisku w okolicy serca.
  • zapalenie spojówek
    dochodzi do łzawienia , zaczerwienienia, swędzenia oczu i obrzęków.

Jak sobie radzić z wiosenną alergią?

Najważniejszą rzeczą jest identyfikacja alergenu. Test da nam odpowiedź na to, czego powinniśmy unikać. Przede wszystkim należy zminimalizować czas ekspozycji na alergeny. Największe stężenie pyłków roślin jest rano i wieczorem. Należy unikać przebywania na zewnątrz w tym okresie. Oczy należy ochraniać okularami przeciwsłonecznymi. Dobrym sposobem unikania pyłków jest wychodzenie na spacer w trakcie, lub tuż po deszczu.
Jak przygotować się do alergii sezonowej
Dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w kalendarz pyleń, aby wiedzieć, kiedy i czego mamy unikać. Przygotowanie się ma charakter indywidualny, gdzie duże znaczenie ma wiedzą pacjenta na temat swojej choroby. Stosowny będzie zakup okularów przeciwsłonecznych. Przygotujmy się także na konieczność codziennego mycia głowy przed pójściem spać. Należy także zaopatrzyć się w leki przeciwhistaminowe.

Leki przeciwhistaminowe

Stosowane są doustne, oczne i donosowe leki przeciwhistaminowe. Blokują receptory histaminy, które jest głównym powodem reakcji alergicznych. Histamina napatykając zablokowane receptory jest zneutralizowana i nie działa. Najlepsze efekty daje systematyczne stosowanie preparatów antyhistaminowych.
W jaki sposób łagodzić objawy alergii sezonowej?
Najlepszym sposobem łagodzenia objawów alergii jest usunięcie alergenu. Oczyszczamy śluzówki nosa, oczu i zatok. Często myjemy włosy i pierzemy ubrania. Mieszkania nie wietrzymy, a pranie suszymy wewnątrz. Korzystamy z mechanicznych oczyszczaczy powietrza.