Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który ma ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zdrowie kobiety ma ogromne znaczenie podczas miesiączki oraz w czasie ciąży, gdyż anemia wzmaga przykre dolegliwości i powoduje spadek energii. W niektórych przypadkach może również obniżyć szanse na donoszenie ciąży.
Co wypłukuje żelazo z organizmu i jak je szybko uzupełnić?
Kawa, czarna herbata oraz alkohol powodują nadmierne wypłukiwanie żelaza z organizmu. Duże ilości błonnika pokarmowego w codziennej diecie również mogą hamować prawidłowe wchłanianie żelaza. Warto zadbać o odpowiednią suplementację, aby utrzymać poziom tego istotnego pierwiastka na wysokim poziomie.
Niedokrwistość z niedoboru żelaza ma wiele nieprzyjemnych konsekwencji, między innymi złe samopoczucie, bolesne i bardzo obfite miesiączki, częste bóle głowy, osłabienie, bladość, pogorszenie koncentracji oraz rozdrażnienie. Jeżeli u kobiety naturalnym zjawiskiem jest obfita miesiączka, powinna ona zadbać o to, aby w jej diecie pojawiły się produkty spożywcze bogate w żelazo. Dobrym wyborem są buraczki, zakwas buraczany, brokuły oraz kasze.
Jak polepszyć wchłanianie się żelaza?
Suplementy z żelazem dla lepszego i szybszego działania potrzebują odpowiedniego wsparcia. Wraz z żelazem warto przyjmować witaminę C w dowolnej postaci. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić przyjmowanie suplementu diety z żelazem o bardzo wysokim stężeniu w formie płynu. Witaminy dobrze jest przyjmować podczas pierwszego posiłku.
Szczególnie narażone na niedobór żelaza są kobiety w ciąży oraz matki karmiące. W tym okresie bardzo ważna jest odpowiednia i indywidualnie dostosowana suplementacja. Wybierając najlepszy zestaw witamin i minerałów warto zwracać uwagę na tabelkę z zawartością danego pierwiastka, która znajduje się na opakowaniu produktu. Zdrowe osoby dorosłe powinny przyjmować 8 mg żelaza na dobę.
Żelazo ważne jest również w przypadku dzieci i młodzieży
O odpowiedni poziom żelaza w organizmie należy zadbać u dzieci od najmłodszych lat. Na rynku dostępne są liczne preparaty i suplementy dedykowane dzieciom oraz młodzieży. Dzieci do 8 roku życia powinny otrzymywać średnio od 7 do 10 mg na dobę. Oczywiście oprócz odpowiedniej diety dobrze jest zadbać o wspomaganie organizmu wysokiej jakości suplementami, które zapobiegną pojawieniu się groźnych niedoborów.
U dzieci oraz młodzieży do głównych objawów niedoborów żelaza należy krwawienie dziąseł, trudności w skupieniu uwagi oraz nawracające bóle głowy i zmęczenie.