szczoteczka do zębów

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Szczoteczki do zębów są dostępne w różnych twardościach włosia, zwykle oznaczonych jako „miękkie”, „średnie” lub „twarde”. Większość ludzi będzie potrzebować tylko miękkiej lub średniej szczoteczki do zębów. Twarda szczoteczka może uszkodzić zęby i dziąsła, zwłaszcza jeśli używasz jej do szorstkiego szorowania zębów. Niezależnie od tego, jaki rodzaj pędzla wybierzesz, zadbaj o odpowiednią technikę szczotkowania. Oznacza to trzymanie szczoteczki pod kątem 45 stopni w miejscu, w którym stykają się zęby i dziąsła. Może to pomóc w czyszczeniu pod dziąsłami. Pamiętaj również o delikatnym szczotkowaniu powierzchni zębów, po okręgu – unikaj szorstkiego szorowania w przód iw tył. To może uszkodzić twoje dziąsła! Jeśli nie masz pewności co do typu szczoteczki do zębów lub techniki szczotkowania, porozmawiaj ze swoim dentystą, który może udzielić szczegółowych zaleceń na podstawie stanu zdrowia Twojej jamy ustnej.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Klasyczne do uniwersalnego użytku na co dzień. Różnią się głównie wielkością główki, twardością włosia oraz rodzajem rękojeści. Ważne jest, aby obchodzić się z nim właściwie i delikatnie usuwać płytkę nazębną i brud z zębów.
Jednotomowy Modele z jednym pakietem to opcjonalne szczotki przeznaczone do czyszczenia trudno dostępnych miejsc (takich jak tylne krzesła) lub czyszczenia szyi. Sięgnij po nie, jeśli czujesz, że klasyczna szczoteczka to za mało, by idealnie wyczyścić zęby.
Jednorazowe i podróżne szczoteczki do zębów to specjalna kategoria na wyjątkowe sytuacje , w których nie masz pasty do zębów lub z jakiegoś powodu nie zabierasz ze sobą szczoteczki do zębów.
W przypadku aparatów ortodontycznych konieczne jest zastosowanie modeli ze skróconym centralnym włosiem, które czyści poszczególne zamki. Z drugiej strony włókna z dłuższych końców zapewniają, że nawet obszary wokół aparatu są doskonale oczyszczone.
Elektryczna czyli takie, które szybko wykonują automatyczne ruchy włosiem szczoteczki. Idealnie nadają się do codziennego czyszczenia zębów, także tych najbardziej wrażliwych.
Soniczna to taka, której dzięki zastosowaniu szkła emitują fale ultradźwiękowe, pomagając w ten sposób skutecznie przeciwdziałać powstawaniu płytki nazębnej. Promuje również eliminację cząstek żywności i resztek z łańcuchów bakteryjnych.

Tradycyjna czy elektryczna szczoteczka

Dla wielu osób szczotkowanie szczoteczką elektryczną jest wygodniejsze. Dzięki szybkiemu ruchowi główki szczoteczki zęby są czyszczone intensywniej w porównaniu ze szczoteczką manualną. Elektryczna szczoteczka do zębów również automatycznie wykonuje prawidłowe ruchy czyszczące. Jednak zwykle ma mniejszą główkę szczoteczki, więc każdy ząb trzeba dokładnie umyć.
W każdym razie można osiągnąć bardzo dobry efekt szczotkowania szczoteczką manualną – pod warunkiem, że nie uszkodzisz dziąseł i nie szlifujesz zębów przez nieostrożne szorowanie. Istnieją jednak duże różnice, jeśli chodzi o szczoteczki manualne, zwłaszcza jeśli chodzi o trudne do czyszczenia obszary między zębami. Do tego bardziej odpowiednie są szczoteczki do zębów z naprzemiennie dłuższym i krótszym włosiem.
Kupując szczoteczki do zębów należy zwrócić szczególną uwagę na stopień twardości włosia. Chociaż twardsze włosie obiecuje lepszą skuteczność czyszczenia, bardziej miękkie włosie jest znacznie delikatniejsze. W razie wątpliwości idź na kompromis i wybierz szczoteczkę o średniej twardości. Następnie włosie nieco się ugina, chroniąc w ten sposób dziąsła i nadal zapewniając dobrą skuteczność czyszczenia.

Szczoteczki soniczne do zębów – zalety ich stosowania

Po pierwsze, tego typu elektryczne szczoteczki do zębów mają unikalne funkcje, które poprawiają jakość szczotkowania, takie jak:
Timer : 2-minutowy timer z automatycznym wyłączaniem, który umożliwia odpowiednie szczotkowanie zgodnie z zaleceniami ADA. Powinieneś poświęcić pół minuty na czyszczenie każdego kwadrantu jamy ustnej. Niektóre pędzle mają przypomnienie, które po 30 sekundach wydaje sygnał dźwiękowy, aby ostrzec Cię o przejściu do następnej ćwiartki.
Przypomnienia : dentyści zalecają wymianę szczoteczki do zębów co trzy miesiące w celu skutecznego czyszczenia. Jednak możesz o tym nie pamiętać, zwłaszcza jeśli używasz ręcznej szczoteczki do zębów. Dlatego szczoteczka soniczna pomaga w skutecznym szczotkowaniu, przypominając o konieczności wymiany główki szczoteczki co kwartał.
Ergonomiczny uchwyt : ich szersze i wygodniejsze uchwyty ułatwiają uchwycenie nawet osobom cierpiącym na schorzenia, takie jak zapalenie stawów.
Czujnik : mierzy nacisk wywierany na zęby podczas szczotkowania. Pomaga uniknąć nadmiernego szczotkowania i zmniejszyć ryzyko otarć z powodu nadmiernego nacisku na dziąsła lub zęby.
Wiele trybów : niektóre szczoteczki soniczne mają różne tryby czyszczenia, które można wybrać w zależności od preferencji. Jeśli masz wrażliwe zęby, możesz wybrać tryb, który zapewnia łagodniejsze czyszczenie.