L4 online – niezdolność do pracy potwierdzona elektroniczne.

Czas, w którym samokopiujące druczki, na których lekarz stwierdził niezdolność swojego pacjenta do pracy dawno odeszły już w zapomnienie, zastąpione przez zwolnienia dostępne dla pracodawcy elektronicznie i automatycznie „wpadające” do systemu. Do niedawna jednak pacjent, aby uzyskać zwolnienie lekarskie musiał się do tegoż lekarza udać. Dla chorego człowieka podróż do często odległej przychodni i kilkugodzinne czasami oczekiwanie przed gabinetem stanowiło nie lada wyzwanie. Na szczęście pojawiła się usługa, świadczona również przez platformę Med24, która wyeliminowała ten problem. Na med-24 skorzystać można z wariantu L4 online i uzyskać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu. 

 

Jak wygląda procedura i ile kosztuje?

Pacjent, który zdecyduje się na usługę „zwolnienie online” ma do niej dostęp 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Czas oczekiwania na konsultację lekarską to przeciętnie 15 minut. Do dyspozycji ma on po pierwsze połączenie wideo przez aplikację własną platformy Med 24 – jest to opcja bezpłatna, którą zrealizować można w ramach umowy ze swoim dostawcą Internetu. Drugą formą może być  czat sms, płatny zgodnie z tabelą opłat operatora rozmówcy, a trzecią – połączenie telefoniczne, którego koszt również pokrywa pacjent, zgodnie z cennikiem swojego dostawcy usługi łączności. Koszt konsultacji, w czasie której wystawione będzie e zwolnienie to na platformie med-24 89 zł. Wydatek, którego w przypadku skorzystania z e zwolnienia można sobie oszczędzić to koszt dojazdu do przychodni, co w przypadku, kiedy pacjent nie jest w stanie sam prowadzić samochodu i mieszka w znacznej odległości, daje całkiem niemałą sumę. 

 

Kto wystawia e – zwolnienia? 

Do wystawienia zwolnienia online uprawniony jest naturalnie każdy lekarz, kiedy jednak mamy do czynienia z tą specyficzną usługą jaka dostępna jest na med-24, na ogół L4 online wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, zwykle internista. Przy czym zwolnienie takie wystawione może być zarówno dla samego pacjenta, jak również z tytułu opieki nad dzieckiem lub innym wymagającym opieki członkiem rodziny. Zwolnienie takie pacjent może pobrać z platformy, a następnie wydrukować, lub dostarczyć do pracodawcy w formie elektronicznej, np. mailem. 

 

Z jakimi problemami najczęściej po e – zwolnienie?

Korzystający z usługi „zwolnienie online” pacjent na ogół zgłasza się do lekarza w tzw. „sezonie grypowym” z przeziębieniem, katarem, kaszlem i gorączką. Nieżyty i niedrożności dróg oddechowych powodują znaczny dyskomfort nie tylko utrudniający pracę, ale często również dotarcie do lekarza. Wysoka temperatura ciała, powodująca osłabienie i wskazująca na infekcję, również sprawia, że pacjent chce sobie oszczędzić podróżowania. Wiosna i lato z kolei to sezon alergii, z którymi na ogół osoby uczulone wiedzą jak sobie radzić, natomiast pozostanie w domu jest już uwarunkowane owym L4, które mogą przecież zapewnić sobie bez wychodzenia w pełne alergenów środowisko. 

W przypadku jednak, kiedy pacjent jest poważnie zaniepokojony stanem swojego zdrowia, nie jest pewien co oznaczają objawy, albo jego stan gwałtownie się pogarsza platforma med-24 rekomenduje kontakt ze specjalistą.