Materiały wygłuszające czyli jak pozbyć się hałasu.

Każdy z nas zasługuje na odrobinę prywatności i komfortu z tego właśnie powodu powstały materiały wygłuszające, które pomogą nam odciąć się od hałasu świata zewnętrznego.

Jak pozbyć się hałasu?

Tak naprawdę istnieją dwie możliwości, dzięki którym będziemy mogli kontrolować hałas, a mianowicie izolacja oraz pochłanianie.

Kontrole hałasu za pomocą pochłaniania dzielimy na dwie kategorie:

  • Pochłanianie hałasu przenoszonego przez konstrukcje,
  • Pochłanianie hałasu przenoszonego przez powietrze.

Pochłanianie hałasu przenoszonego przez różnego rodzaju konstrukcje jest tak naprawdę możliwe poprzez przekształcenie części energii dźwięku w energię termiczną, kiedy to dźwięk przemieszcza się przez jednorodne materiały przytwierdzone do korpusu. W ten właśnie sposób dźwięk zostaje pochłonięty, zanim wygeneruje hałas przenoszony przez powietrze.

Lepsza absorpcja materiałów wygłuszających to lepiej pochłonięty hałas przenoszony przez konstrukcję. Do mierzenia efektywności danego materiału wygłuszającego, używamy parametru nazywanego „współczynnikiem strat”.

Pochłanianie hałasu przenoszonego przez powietrze jest możliwe poprzez przekształcenie części energii dźwięku w energię termiczną, podczas gdy dźwięk przenika przez materiały piankowe lub włókniste. Większa gęstość i grubość materiałów włóknistych lub piankowych skutkuje lepszą absorpcją, przenoszonego przez powietrze hałasu.

Kontrola polegająca na izolowaniu przed rozprzestrzenianiem się hałasu przenoszonego przez konstrukcje:

Izolację przed rozprzestrzenianiem się hałasu możemy uzyskać poprzez ograniczenie emisji dźwięku, stosując elastyczne materiały do izolacji dźwiękochłonnej. Im zastosowany materiał jest bardziej miękki i posiada większą powierzchnię, tym lepsza będzie jego izolacja dźwiękochłonna.

Jak wygląda podział materiałów wygłuszających?

Produkty wygłuszające dzielimy tak naprawdę na grupy, do których zaliczamy:

 

  • Maty wygłuszające — które są chyba jedną z popularniejszych metod na wygłuszenie swojego domu czy samochodu. Mata wygłuszająca jest również bardzo praktycznym sposobem na stłumienie hałasu w dużych halach produkcyjnych czy też warsztatowych tym prostym rozwiązaniem można poprawić komfort pracy swoich pracowników.

 

  • Pianki wygłuszające — świetnie pochłaniają dźwięki z życia codzienne takie jak dźwięk radia czy naszych rozmów, jednak aby uzyskać pożądany przez nas efekt, musimy zwrócić szczególną uwagę na jej gęstość.

 

  • Masy wygłuszające — to wodne zawiesiny żywic syntetycznych bez rozpuszczalników, które służą do skutecznego pochłaniania dźwięków rozchodzących się w ciałach stałych w przypadku cienkościennych wyrobów z tworzywa sztucznego czy też różnego rodzaju metali.

 

Wygłuszenie, a może wytłumienie? 

Już na koniec postaramy się wyjaśnić, na czym polegają różnice pomiędzy wygłuszeniem a wytłumieniem.

  • Wytłumienie polega na urządzeniu pomieszczenia w taki sposób, aby „pochłaniało” dźwięki bez konieczności montażu materiałów wygłuszających. Jest to jednak mało wydajny sposób na pozbycie się hałasu, jego działanie zależy w dużej mierze od otoczenia, w którym znajduje się dane pomieszczenie.
  • Wygłuszenie to niwelowanie za pomocą materiałów wygłuszających dźwięków przedostających się do naszego pomieszczenia.

Podsumowując najskuteczniejszą i najbardziej wydajną metodą na pozbycie się hałasu jest użycie dobrych jakościowo materiałów wygłuszających. 

Więcej informacji znajdziesz w sklepie: woronko-kleje.pl