Zdrowy sen

Najlepsze pokarmy na zdrowy sen

Jedzenie może Ci pomóc

Słyszałeś to pewnie z tysiąc razy: jeśli chcesz szybko zasnąć, musisz zrezygnować z kofeiny. I to prawda w przypadku osób mocno uzależnionych od kawy, ale jeśli tak zrobiłeś, a mimo to nie możesz przespać nocy, naturalnie musisz znaleźć inne wyjście. Twoja dieta ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie, szczególnie jeśli brak snu stał się częścią Twojego życia. Wybieraj pokarmy, które ułatwiają przjeście organizmu w stan snu, zamiast tych, przez które możesz kręcić się i próbować zasnąć całą noc.

Pokarmy zapobiegające bezsenności

• Pestki dyni są niesamowitym źródłem magnezu, który organizm używa w celu uspokojenia. Magnez pomaga rozładować napięcie, które może nie pozwalać nam spać przez całą noc. 100 g. pestek dyni zawiera 260 mg magnezu, co czyni je jednym z najbardziej bogatych w magnez pokarmów! Inne pokarmy bogate w magnez to kasza gryczana, płatki owsiane i wszystkie orzechy.

• Slonecznik zawiera tryptofan, czyli aminokwas konieczny do produkcji melatoniny- a to hormoj n wywołujący sen, który rozluźnia całe ciało i umysł. Jeśli nie lubisz słonecznikaz możesz również znaleźć tryptofan w mleku sojowym, tofu, hummusie, sezamie i soczewicy.

• Całe nieprzetworzone ziarna, takie jak brązowy ryż, działają uspokajająco na umysł. Uspokajają system nerwowy, bo powodują wzmożoną produkcję serotoniny, a Ty możesz zasnąć. Podobnie rozważ owies, aby uzyskać podobny efekt.

• Pokarmy bogate w chlorofil, takie jak szpinak, pomagają zasnąć. Szpinak, podobnie jak pestki dyni, jest również naładowany magnezem, który uspokaja i odstresowuje cały organizm.

Pokarmy, które przyspieszają bezsenność

• Rafinowane węglowodany usuwają z organizmu kompleks witamin B, którego organizm potrzebuje do uwolnienia serotoniny. Jeśli organizm nie może uzyskać odpowiedniej ilości serotoniny, stres, lęk i depresja mogą nie pozwalać Ci spać przez całą noc.

• MSG (glutaminian monosodowy) często spotykany w chińskiej żywności, wywołuje u pewnej części osób stymulującą reakcję. MSG prawie zawsze znajduje się w przetworzonej, rafinowanej i pakowanej żywności.

• Boczek zawiera tyraminę, która przyspiesza uwalnianie norepinefryny, bodźca mózgowego, który podtrzymuje cię. Inne produkty zawierające tyraminę to czekolada, bakłażan, szynka, ziemniaki, kapusta kiszona, cukier, kiełbasa, pomidory i wino.

• Podczas gdy wielu z nas pije, aby odprężyć ciało i umysł, faktem jest, że wino, piwo i alkohole mogą paradoksalnie sprawiać, że nie możesz zasnąć w nocy. Jest to szczególnie ważne, jeśli pijesz więcej niż jeden drink. Chociaż alkohol może powodować krótkotrwałe zmęczenie, prawdopodobnie obudzisz się w środku nocy, bo picie czyni sen płytszym.