Rower dla niepełnosrpawnych – jak uprawiać ten sport?

Podobnie jak wiele innych sportów dla osób niepełnosprawnych, para-kolarstwo ma swoje początki w rehabilitacji osób o ograniczonej sprawności ruchowej, po II wojnie światowej. Po raz pierwszy pojawiło się na Igrzyskach Paraolimpijskich w 1988 roku i od tego czasu stało się jednym z najpopularniejszych sportów dla niepełnosprawnych.

Kategorie i sposoby uprawiania kolarstwa 

Istnieją dwa rodzaje kolarstwa dla osób niepełnosprawnych:

  • Adaptowana jazda na rowerze – jest to konwencjonalny rower dla niepełnosprawnych, przystosowany do osób o ograniczonej sprawności ruchowej, osób po amputacjach lub osób z niepełnosprawnością sensoryczną.
  • Handcycling – odbywa się za pomocą handbike’a, roweru z trzema kołami (dwoma z tyłu i jednym z przodu), który jest napędzany całkowicie ręcznie.

Jazda na rowerze ma wiele kategorii i może być uprawiana przez osoby niepełnosprawne fizycznie i sensorycznie. UCI ustanawia następujący system klasyfikacji:

 

  • Sportowcy niepełnosprawni fizycznie
  • Kolarstwo dla osób niepełnosprawnych fizycznie jest podzielone na cztery kategorie: osoby z niewielką niepełnosprawnością kończyn dolnych; osoby z niepełnosprawnością jednej nogi, które po odpowiednim dostosowaniu sprzętu mogą normalnie jeździć na rowerze; sportowcy z niepełnosprawnością kończyn dolnych; oraz osoby z poważną niepełnosprawnością kończyn górnych i dolnych.
  • Sportowcy z porażeniem mózgowym
  • Podobnie jak w przypadku osób z niepełnosprawnością fizyczną, jazda na rowerze dla osób z porażeniem mózgowym jest podzielona na cztery grupy w zależności od stopnia niepełnosprawności. Dwie z nich dają uczestnikom możliwość wyboru między rowerami lub trójkołowcami.
  • Sportowcy z niepełnosprawnością sensoryczną
  • Osoby niewidome lub słabowidzące rywalizują w przystosowanych rowerach tandemowych. 

Czy jesteś zainteresowany kolarstwem dla niepełnosprawnych?

Pierwszym krokiem jest wybór roweru. Jeśli Twoja niepełnosprawność dotyczy tylko nóg, możesz być w stanie korzystać z konwencjonalnego roweru z odpowiednimi adaptacjami ortopedycznymi. Jeśli masz uraz rdzenia kręgowego, poważne trudności z poruszaniem się lub porażenie mózgowe, będziesz musiał zdecydować się na handbike.

Wszystkie rowery ręczne mają zwykle wiele możliwości adaptacji, więc ważne jest, aby wybrać ten, który jest dla Ciebie najwygodniejszy. Zaawansowane technologicznie, aerodynamicznie zaprojektowane ramy pozwolą Ci w pełni wykorzystać swój potencjał na handbike’u.

Jak wybrać rower dla niepełnosprawnych?

Podobnie jak w przypadku konwencjonalnych rowerów, rowery dla osób niepełnosprawnych mają różne rozmiary i różne adaptacje, więc przed wyborem jednego z nich warto rozważyć kilka rzeczy:

Możliwości dostosowania do wzrostu, wagi i budowy ciała

Praktycznie wszystkie specjalne rowery dla osób niepełnosprawnych są w wyposażone w regulowane siedzenia, kierownicę, zdejmowaną ramę itp. Należy jednak wziąć te czynniki pod uwagę przy zakupie roweru. Sklep dla niepełnosprawnych pomoże Ci w wyborze roweru i zapewni profesjonalne porady ekspertów e tej dziedzinie.

 

Do czego będziesz go używać

Na rynku dostępne są modele bardziej miejskie i całkowicie sportowe.

 

Samodzielnie czy w towarzystwie

Jeśli chcesz mieć towarzysza do kontrolowania prędkości lub pomocy w kierowaniu, istnieją rowery przystosowane dla osób niepełnosprawnych, które ułatwiają to zadanie.