Zdrowy tryb życia

Zdrowy styl życia – na czym polega?

Dobry stan zdrowia to nie tylko brak choroby, ale stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu. Oznacza to stosowanie zrównoważonej diety, regularne ćwiczenia fizyczne, unikanie tytoniu i narkotyków oraz dużo odpoczynku. Nasze ciała są jak maszyny, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują równowagi między białkiem, węglowodanami, tłuszczem, witaminami, minerałami i wodą. Jeśli zaburzymy tę równowagę, ucierpi na tym nasze zdrowie. Zrównoważona dieta oznacza spożywanie tylko tylu kalorii, ile zużywamy w ciągu dnia. Jeśli jesz więcej, niż spalasz, nadwyżka zostanie zmagazynowana w postaci tłuszczu.

Na czym polega zdrowy styl życia?

Zdrowy styl życia to taki sposób życia, który obniża ryzyko poważnej choroby lub przedwczesnej śmierci. Nie wszystkim chorobom można zapobiec, ale znacznej części zgonów, zwłaszcza tych spowodowanych chorobą wieńcową i rakiem płuc, można uniknąć. W badaniach naukowych zidentyfikowano pewne typy zachowań, które przyczyniają się do rozwoju chorób niezakaźnych i przedwczesnej śmierci. Zdrowie to nie tylko unikanie chorób. Chodzi także o dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne. Prowadzenie zdrowego stylu życia stanowi bardziej pozytywny wzór do naśladowania dla innych członków rodziny, a zwłaszcza dla dzieci. Twoje ciało nie jest stworzone do siedzenia. Aby utrzymać stawy i mięśnie w dobrej kondycji, należy regularnie ćwiczyć. Jeśli przestaniesz chodzić, przestaną pracować. Jeśli jesteś aktywny, Twojemu organizmowi o wiele łatwiej jest radzić sobie z takimi zagrożeniami, jak choroba, kontuzja czy okazjonalna słodka lub tłusta przekąska. Ćwiczenia pomagają także zachować zdrowy stosunek do problemów i presji psychicznej. Zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, łatwiej się męczymy i mamy lepsze samopoczucie. Ćwiczenia fizyczne zwiększają elastyczność i siłę, zapobiegają nudzie i ułatwiają zasypianie.

Aktywny tryb życia – jak zachować kondycje oraz zdrowie

Należy co roku poddawać się badaniom fizykalnym, aby upewnić się, że wszystko jest tak, jak być powinno. Nie ma nic złego w regularnym poddawaniu się badaniom, ponieważ jest to korzystne dla organizmu. Wykonuj samobadanie piersi i jąder oraz sprawdzaj podejrzane znamiona. Regularne badania przynoszą korzyści, ponieważ jeśli i kiedy coś jest nieprawidłowe, w porę się o tym dowiesz i będziesz mógł skonsultować się z lekarzem. Wystarczająca ilość snu jest niezbędna do zachowania dobrej kondycji i zdrowia, ale wielu z nas nie ma go wystarczająco dużo. Brak snu w ogromnym stopniu wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Wpływa także na metabolizm, nastrój, koncentrację, pamięć, zdolności motoryczne, hormony stresu, a nawet na układ odpornościowy i sercowo-naczyniowy. Jedz dużo świeżych owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, aby zachować zdrowie i dobrą kondycję. W swojej diecie uwzględnij również chude źródła białka, takie jak drób, ryby, tofu i fasola. Należy jeść zrównoważone posiłki i nie przejadać się. Należy bezwzględnie unikać śmieciowego jedzenia, takiego jak hamburgery, pizza oraz produktów wysoko przetworzonych i zawierających sztuczne słodziki. Ćwiczenia fizyczne są ważne dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia. Aby zachować sprawność fizyczną, należy codziennie spacerować przez kilka minut. Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie i świadomość ciała oraz mogą pomóc w walce z depresją.